Ako urobiť a vytlačiť dobrý leták?

Letáky sú vďaka svojej nízkej cene a dostupnej forme dôležitým prvkom marketingovej kampane. Jej život je však veľmi krátky. Ak za pár sekúnd nezaujme potenciálneho zákazníka, skončí v koši. To, či jej daný príjemca (a nám) bude venovať pozornosť, do veľkej miery závisí od zaujímavého projektu.

Ako si urobiť dobrý leták a kde ho vytlačiť? Na túto otázku sa vám pokúsime odpovedať nižšie.

Leták – aký a pre koho?

Aby sme navrhli dobrý leták, musíme poznať našu cieľovú skupinu. Keď adresujeme našu správu každému, naše poslanie nenájde nikoho, preto sa zamerajme na našich potenciálnych zákazníkov a na to, čo im môžeme ponúknuť.

Štruktúra letáka pozostáva z niekoľkých prvkov, ktoré musíme zohľadniť. Týmito prvkami sú: nadpis, grafický dizajn, reklamné slogany a rubová strana letáka.

Nadpis musí byť chytľavý, pretože to je prvá vec, ktorej príjemca venuje pozornosť pri prijímaní letáka. Musí predovšetkým motivovať do prečítania ostatných informácií, takže tam neuvádzajte názov firmy, ale skôr chytľavý slogan, napríklad „Postarajte sa o svoje vlastné pohodlie“.

Grafický dizajn letákov

Grafický dizajn by mal byť jedinečný. Ak ho nasýtime farbami, bude to dráždivé. Ak ho nasýtime textom, bude to nudné a ohromujúce. Aby sme sa týmto problémom vyhli, zamerajme sa na konkrétne, nie príliš zložité vety. Usporiadanie všetkých prvkov musí byť starostlivo naplánované tak, aby leták tvoril jednotný celok.

Zadná strana letáku je ďalším reklamným priestorom, a preto ho treba dobre využiť. Nestrácajme peniaze na jednostrannú tlač, najmä ak existuje spôsob, ako poskytnúť dvakrát toľko informácií. Na druhú stránku môžeme umiestniť cenník, zoznam služieb alebo menu, zľavový kupón a dokonca mapu s vyznačením nášho sídla. Existuje veľa možností a stojí za to ich využiť.

Posledné opravy a tlač letákov

Po skontrolovaní, či sú všetky prvky na svojom mieste, odstránení chýb a preklepov a vytvorení vzorovej tlače, môžeme pokračovať v hromadnej výrobe. Ak máme takúto príležitosť a počet letákov nie je veľký, môžeme to urobiť sami. Väčšie množstvo si však vyžaduje pomoc odborníkov. Dobrou voľbou bude v tomto prípade online tlačiareň poskytujúca svoje služby na diaľku. Stačí poslať hotový projekt, ktorý oni nielenže zrealizujú, ale zabezpečia aj dodanie hotového produktu na uvedenú adresu.

Proces vytvárania reklamného letáku je príjemné a tvorivé povolanie, hoci pre niektorých ľudí to môže byť ťažké. Nezabudnite sa držať vyššie uvedených odporúčaní a všetko by malo ísť rýchlo a efektívne. Dobre navrhnutý a odborne vytlačený leták dokáže zázraky.