Krátka cesta do minulosti kalendárov

kalendáre

História kalendára je takmer tak stará ako história človeka. Niet divu. Človek sa vždy chcel stať vládcom svojej doby. 

Na začiatku bol kalendár…

Ľudia vždy chceli ovládnuť čas. Najstarší nájdený kalendár pochádza z obdobia 10 000 rokov p.n.l. Vedci ho našli v roku 2016 na poli Warren Field v škótskom meste Aberdeenshire. Kalendár z Warren Field je asi o 5 000 rokov starší ako kalendár objavený v Mezopotámii, ktorý bol doteraz považovaný za najstarší na svete.

Rôzne, stále viac a viac pokročilé metódy merania času mali za následok, že sa paralelne museli vytvárať aj kalendáre, t. j. trvalé formy zaznamenávania času. V Číne sa kalendáre hromadne tlačia od 9. storočia.

Kocky boli hodené, budúcnosť bola naplánovaná

O tom, že kalendár zohráva v ľudskom živote dôležitú úlohu, svedčí skutočnosť, že na túto tému vzniklo veľa mýtov. Jeden z prvých kalendárov mal 10 mesiacov a 30 dní. Kalendár získal ďalšie dva mesiace, pretože boh matematiky a astronómie Tot ich vyhral v kockách od boha smrti a života, Osirisa. 

Dátumy priamo súviseli s vládcami. Z tohto dôvodu sa v starovekom Ríme slávil prvý deň roka 15. marca, na marcové idy. Až v čase Juliusa Caesara sa prvý deň v roku slávil 1. januára, teda vtedy, keď v štáte prevzali moc noví konzuli. Julius Caesar prijal 1. januára za prvý deň v roku, pretože to bol deň jeho prijatia do funkcie úradu konzula.

Meniny, nezvyčajné sviatky…

Väčšina kalendárov obsahuje mená, ktoré označujú, kto má meniny v daný deň. Legenda hovorí, že meniny konkrétnej osoby boli tiež narodeninovým dňom svätej osoby. V skutočnosti boli mená svätých pridané náhodne.

Čoraz populárnejšie sú vtipné kalendáre, v ktorých nájdete neobvyklé sviatky, napríklad Deň spania v práci alebo Svetový deň emoji, t. j. internetových emotikonov. Používatelia internetu radi vymýšľajú svoje vlastné sviatky. To dokazuje vysokú účasť používateľov internetu na živote online komunity.

Ako vytlačiť kalendár?

Kalendár si môžete vytvoriť sami a vytlačiť v tlačiarňach. Tlač kalendárov je v súčasnosti veľmi populárnym fenoménom. Niet divu. V čase, keď je väčšina položiek a prvkov reality, ktoré nás obklopujú, prispôsobená a personalizovaná individuálnym preferenciám používateľa, nie je prekvapujúca ani potreba mať individualizovaný kalendár.