Plagáty – jedno z najstarších reklamných a informačných médií

Plagáty

Začiatok plagátu siaha do 15. storočia. Jeho pôvodnou formou bol Poster. Bol to tlačený informačný alebo reklamný text. Tlačiar naň vyberal správny typ písma a celok zdobil ornamentami.

Formy plagátu sa vyvíjali v priebehu storočí, pričom sa z neho postupne stával umelecký žáner aplikovanej grafiky. Plagáty sa vyznačujú predovšetkým tvorivým a vedomým prístupom k danej téme. Hlavnými prostriedkami vyjadrenia plagátu sú:

  • symboly
  • metafory
  • alegórie
  • vizuálne znaky

Vďaka ľahkej duplikácii plagátov a možnosti ich umiestnenia na verejných miestach upútajú pozornosť širokého publika. Po celé tisícročia plnili mnoho úloh ako nosič informácií, reklamy, motivácie a boli veľmi užitočné v činnostiach súvisiacich s propagandou.

Plagáty môžu byť použité v akejkoľvek oblasti života – ako dekorácie, reklamy, grafika pre deti, informačné materiály. Používajú sa na predstavenie náboženských motívov alebo na úpravu interiérov. Sú ideálnym materiálom pre umenie a zábavu.

Tlač plagátov umožňuje neobmedzené využitie našej fantázie. Na plagát môžeme umiestniť všetko, čo chceme, a to nám umožní osloviť potenciálnych zákazníkov.

Druhy plagátov:

  • Jednostranné – sú vhodné na lepenie, zavesenie alebo upevnenie vo vitríne
  • Obojstranné – grafika sa tlačí na obidve strany plagátu, vďaka čomu bude ideálna napr. do predajnej vitríny
  • Jednostranné s lištou – vďaka lištám sa plagáty nezahýbajú a dlhodobo si držia svoj tvar
  • Veľkoformátové – poskytujú obrovský priestor na tlač vlastného reklamného projektu

Plagáty sa v súčasnosti považujú za najúčinnejšie reklamné médium. Môžu byť umiestnené kdekoľvek, vďaka čomu si môžeme byť istí, že oslovia mnoho ľudí.

Navyše, plagáty poskytujú neuveriteľnú ľahkosť pri zmene dekorácie v kancelárii, obchode alebo byte. Dekoratívne plagáty predstavujú jednoduchý spôsob na to, ako do interiéru vniesť rozmanitosť. Vďaka možnosti tlačiť plagáty v malom náklade si môžeme dovoliť ich častú výmenu v dôsledku zmeny kolekcie, akcie, sezóny alebo jednoducho koncepcie interiéru danej miestnosti. Zároveň v prípade tohto typu plagátov nemusíme byť až tak veľmi kreatívni – na internete nájdeme milióny návrhov, ktoré sú už pripravené na tlač.

Ako vidíte, plagáty sa dajú použiť v ľubovoľnom mieste vlastným spôsobom a vďaka možnosti online objednávky to urobíme rýchlo, bez toho, aby sme vychádzali z domu.