Program na vykonanie kalendára – ktorý si vybrať?

výroba kalendárov

Ak si chcete samostatne navrhnúť kalendár – máme pre vás informácie o najpopulárnejších nástrojoch. Pripravili sme krátky zoznam programov, pomocou ktorých môžete vytvárať personalizované kalendáre – či už ste profesionál alebo začiatočník. Presvedčte sa a vyberte si niečo pre seba.

Adobe InDesign

Program Indesign (Id) je jedným z najpopulárnejších profesionálnych programov na navrhovanie, skladanie, ohýbanie a prípravu prvkov na tlač. Umožní vám navrhnúť širokú škálu rôznych materiálov – vrátane kalendárov. V aplikácii InDesign môžete navrhovať prakticky akýkoľvek typ kalendára – nástenný, vreckový alebo diár. InDesign poskytuje intuitívne menu, čitateľný návrh rozloženia a tiež možnosť presného exportu a prípravy súboru na tlač. Práve v Id sa najčastejšie navrhuje kalendár, pretože umožňuje jasne naplánovať a usporiadať obsah.

Viete, že?

Prácu spojenú s návrhom kalendára si môžete zjednodušiť – stačí použiť doplnok Indesign CalendarWizard – skutočne robí zázraky (a výrazne skracuje čas potrebný na manuálne vytváranie kalendára).

Adobe Illustrator

Adobe Illustrator (Ai) je ďalší profesionálny grafický program určený na komerčné použitie. Ai je vhodný na vytváranie vektorovej grafiky – teda na ilustráciu typografie, loga alebo ikon. Často sa používa na kreslenie, projektovanie a prípravu súborov na tlač. Illustrator poskytuje obrovskú tvorivú slobodu a umožňuje vytvárať akékoľvek obrázky, kompozície, gradienty a typografické konštrukcie. Je to skvelý priestor na hru s farbou, formou a tvarom.

Viete, že?

V Ai môžete vytvoriť vektorové grafiky pre kalendáre, ktoré môžeme hravo importovať a vložiť do kalendárov v Id. Pri navrhovaní kalendárov projektanti najčastejšie používajú Ai ako nástroj doplňujúci projekt v Id.

kalendár

Adobe Photoshop

Tento program nemusíme nikomu predstavovať. Photoshop (Ps) je kráľom rastrovej grafiky. Je nenahraditeľný pre spracovanie fotografií, grafiky, ako aj vytváranie pôsobivých kompozícií, fotomontáží a makiet. Môže byť užitočný pri spracovávaní obrázkov, ktoré chceme importovať do nášho kalendára. Ps vám umožní mierne vylepšiť fotografie alebo zmeniť ich farbu, ako aj zložité rotácie, transformácie a koláže. Vďaka nemu môžete tiež kresliť – hrať sa s efektmi a farbami, ako aj so súborom zaujímavých štetcov, zvýrazňovačov a ceruziek. Podobne ako Ai aj tu – v tomto programe môžeme samozrejme vytvoriť celý kalendár – najčastejšie sa v ňom však navrhujú prvky, ktoré sa potom nakladajú do kalendára navrhnutého v aplikácii InDesign.

Viete, že?

Pre menej pokročilých používateľov je k dispozícii spotrebiteľská verzia programu, čiže Photoshop Elements. Program je takmer šesťkrát lacnejší ako profesionálna verzia Ps, má tiež oveľa intuitívnejší a ľahšie použiteľný panel. Tento program vám umožní navrhnúť pôsobivý, personalizovaný kalendár v jednoduchých krokoch s pomocou hotových šablón.

Canva

Hovorili sme o platných a profesionálnych programoch na projektovanie kalendárov a teraz sa pozrieme na tie, ktoré sú skôr určené na osobné použitie. Najobľúbenejším bezplatným programom na navrhovanie kalendárov (a – samozrejme – mnohých ďalších grafík) je slávna Canva. Nemusíte platiť za licenciu, stačí sa prihlásiť, aby ste mohli využívať množstvo pripravených šablón, banku fotografií a mnoho intuitívnych možností na úpravu farieb, písma a grafiky.

Do Canvy môžete tiež nahrávať a upravovať svoje vlastné fotografie a obrázky. Základná verzia programu je bezplatná, musíte však zaplatiť za dodatočné možnosti (napr. prémiové fotografie alebo zmenu veľkosti upravenej grafiky). Program umožňuje vytvoriť projekt a previesť ho do súboru PDF, ktorý je možné úspešne vytlačiť – dokonca aj v profesionálnych tlačiarňach (tento typ sa však neodporúča pri profesionálnych výtlačkoch).

Viete, že?

V Canve môže byť problematické použitie poľských znakov. Niektoré typy písma ich jednoducho nepodporujú, zatiaľ čo v iných nie vždy vieme, ako ich používať. Najbežnejším dôvodom sú iné významy priradené známym klávesovým skratkám (napr. stlačenie ALT a „L” spôsobí zarovnanie vľavo a nevytvorí písmeno „Ł”). Existujú dve riešenia tohto problému – buď skopírovanie textu, napríklad z poznámkového bloku, alebo pomocou klávesov: Shift + Tilda (~) (po ich uvoľnení stlačte písmeno, ktoré sme chceli nahradiť poľským znakom).

Programy na vytváranie kalendárov – pre amatérov

Calme, TKexe, Pically alebo Photo Print Calendar – sú jednými z najpopulárnejších bezplatných programov pre domáce, amatérske projektovanie kalendára. Najčastejšie sa používajú na vytváranie darčekov, pamiatok alebo rodinných plánovačov. Väčšina z nich má pripravené šablóny a kalendáriá, ako aj databázu fotografií, ktorú je možné doplniť nielen grafikou, ale aj relevantnými dátumami. Môžete počítať s intuitívnym rozhraním, niektorými zaujímavými možnosťami a možnosťou tlače na domácich tlačiarňach. Takže – ideálne pre amatérov, ale s týmito súbormi sa neoplatí navštevovať profesionálne tlačiarne.

Ako pripraviť kalendár na tlač?

V amatérskych programoch sú navrhnuté kalendáre samozrejme pripravené na tlač (aspoň na domácich tlačiarňach). Ak však chcete profesionálny projekt a tlač, musíme kalendár na tlač správne pripraviť.

V prvom rade je potrebné návrh prispôsobiť maketám/požiadavkám danej tlačiarne. Pri online tlači môžete použiť pokyny pripravené na stiahnutie a makety kalendárov – pozri napríklad tu). Nezabudnite predovšetkým vždy pridať spadávky a vnútorné okraje (ich hodnoty nájdete v odporúčaniach danej tlačiarne). Pridávame kvalitné grafiky – nemali by sme klesnúť pod rozlíšenie 300 dpi. Je tiež dôležité vždy zmeniť písmo na krivky a robiť projekt v CMYK-u, nie v RGB.